Et ile Kırmızı Şarap ve Dijital Dönüşüm

Yazımız alkol içerdiği için bundan sonrasına 18 yaşında büyükler devam edebilir. 🙂

Yıllar öncesinde Fransa’da bir iş yemeğindeyiz, siparişlerimizi veriyoruz bazı arkadaşların kırmızı et ile beyaz şarap söylediklerini fark ettim. Çünkü yemek öncesinde biraz beyaz şarap içmişlerdi. Neyse konuyu uzatmayalım öğrendim ki aslında kırmızı et ile kırmızı şarap sadece gurmelerin önerdiği bir durum yani illa bunu yapmanız gerekmiyor. Keyfinize kalmış ama gurmelerin önerisi bu şekilde. Türkiye’de ise bu bir kural. Eminim ki bu inanışın tersini yaptığınızda garson, en azından yakın arkadaşlarınızın küçümseyici bakışları ile karşılaşacaksınız.

Bu arada veri bilimi konusunda öğrenmeye çalışan birisi olarak izlediğim tüm eğitimlerde ya da örneklerde genel olarak şu eşleşmeler var: Makarna alıyor ise peynir mi, ketçap mı? Süt alıyor ise yumurta da alır mı? Evet bunların istatiksel olarak karşılıkları var ama sonuçta geçmiş veri işlenerek ve daha genel olan uygulamalar bizlere öneriliyor.

Hayat tarzı olarak daha doğrusu sosyolojik olarak konuyu uzun uzun tartışabiliriz. Ama ben kendimin de dahil olduğu konuya atlamak istiyorum. Peki, tüm dünya dijital dönüşümünü tamamlarsa ne olacak?

Severek dahil olduğum DEX CENTER’ın dijital dönüşüm tarifine bir bakalım:

“İşletmelerin verimlilik, kalite, ölçülebilirlik, esneklik, izlenebilirlik ve çevreye duyarlılık hedeflerini gerçekleştirebilmesi için, kurum kültüründe, iş modelinde, bilişim altyapısında ve uygulamalarında gerekli değişimi sağlaması ve iş süreçlerinin dijital ortamda yürütülebilir hale getirmesi girişimi ve yatırımlar bütünüdür.”

 Yani, kısaca tüm sistemlerin gözlenebilir olduğu, verinin dijital ortamlarda sınırsızca(!) paylaşıldığı, değişimlerin anında algılandığı, analiz edildiği ve hızlıca karar alındığı daha da önemlisi bu kararların hızlıca uygulanabildiği strateji ve insan kaynakları yapısına ve beceresine sahip firmalar. Çok daha kısacası “karanlık fabrika

Peki, tüm dünya karanlık fabrika olarak çalışırsa ve ilk paragraflarda anlatılan konulara da değinerek tekrar düşünelim. Tüm sistemler gözlemleniyor, süreçler en mükemmel hale getirilmiş, rekabetteki bir değişime anında tepki veriliyor ve sistem dengeleniyor. Ama kırmızı et örneğinde olduğu gibi öneriler hep kırmızı şarap mı olacak? Bu durumda pratik çözümler, firmaların yıllarca biriktirdikleri know-how’a dayalı kararlar kaybolmaya başlayacak. Yapay zeka, karar destek sistemlerinde baş role oturunca insanlar önerilen kararları uygulamak zorunda hissedecek. Tam tersine inisiyatif alıp öneri dışına çıkılırsa ve bunun üzerine başarısız olursa bunun bir savunması olabilir mi? Direkt olarak işten çıkartma nedeni…

Sanırım robotlar hayatımızı ele geçirmek ile kalmayacak bizleri de robotlaştıracak. 

Ömer Zeybek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir