Veri Akışı

Ürün ve üretimin işletme içerisindeki yolculuğunun tanımlanmış olması, gerek maliyet açısından gerekse de üretimin kontrolü açısından çok önemli, işletmeler de bunun önemini kavramış durumdalar zira direkt olarak kazançları ile ilgili. ERP kurulumlarından da aşılması gereken ilk aşama işletme içerisindeki süreçlerin doğru bir şekilde tanımlanmış olmasıdır. Zaten doğru bir kurulum ve ölçümleme ile zaman içerisinde bu süreçler mükemmele doğru yol alacaklardır.

Ölçümleme denince tabii ki sensörler işin içine giriyor. Teknolojideki gelişmeler ve entegrasyon konularında birçok problemin giderilmiş olması ile birlikte süreçlerimizin her aşamasında detaylı bilgi alma şansına sahibiz. Bu da bizi “Büyük Veri”ye hatta “Sınırsız Veri”ye götürmekte.

Çok daha hızlı sunucular, çok daha hızlı uygulamalarımız var ama diğer taraftan baş edilmesi imkansız hale gelen bir veri büyüklüğümüz ve siber güvenlik konularımız da bizi tehdit etmekte. Peki, veriden değer elde edebilmemiz için bu veriyi işletmenin damarlarında dolaştırmamız ve analiz etmemiz gerekiyor. O zaman ne yapacağız? Ne zorluklar ile karşılaşacağız?

Veri akışındaki zorluklar

1.     “Doğru Veri”nin belirlenmesi:

2 açıdan değerlendirebiliriz bu konuyu: öncelikle firmalar doğru bir analiz ile elde etmeleri gereken verinin hangileri olduğunu düşünmemekteler. Bu tür uygulamalarda gerekli altyapı hazır edilmesine rağmen gerekli “know how” alınmadığı için ya da çok ezbere devam edilmesinden dolayı bazı çok değerli bilgiler sisteme dahil olamaz. Departmanlarınızda ya da uygularınızda başka hangi veri kayıt altında olsa size ek bir fayda sağlayabilir? Bu önemli sorunun cevabı için ya ciddi bir zaman harcamanız gerekir (ki karşılığını da alırsınız) ya da ciddi ve tarafsız bir denetim alınabilir.

Diğer durum ise bunun tam tersi yani hazır elimizde yazılım ve IOT cihazları varken olur olmaz tüm bilgileri almak ve bir veri çöplüğü yaratmak. Bu iki durumdan hangisi daha kötü karar vermek zor

2.     Ana Veri yönetimi (master data management)

Veriniz uçtan uca tutarlı olmak zorunda. Eğer veriniz bir uygulamanızda değişime uğradı ise bunun diğer uygulamalara da bildirilmesi gerekir. Bunun için verilecek en anlaşılır örnek, çağrı merkezinizi arayarak adres değişikliği yapan bir müşteriye ait bilgilerin diğer uygulamalarda güncellenmemesi olabilir. A sisteminde farklı, B sisteminde farklı olan veriden üreteceğiniz raporlar da doğruyu yansıtmayacaktır.

3.     Güvenlik

Verinizin firmanızın içerisinde kan damarlarında dolaşan kan misali dolaşması tercih edilen bir durum ama bu verinin herkes tarafından görülmesi, paylaşılması ya da kopyalanmasını da beraberinde getirmemelidir. Burada alınacak tedbirleri 2 katagoriye ayırmak doğru olacaktır:

  • Sanal güvenlik: bu yukarıda da belirtildiği üzere erişim kısıtlamaları, kontrolleri yetkilendirme ve izinsiz kullanımları içerir. Siber güvenlik denince ilk akla gelen konu bunlar aslında her ne kadar siber güvenlik aşağıdaki konuları da içeriyor olsa da.
  • Fiziksel Güvenlik: veri kaybını sıfıra indirgemek adına alacağınız tedbirler. Amacımız sadece verinin çalınması değil aynı zamanda beklenmeyen bir felaket durumunda kayıpsız olarak devam edebilmek.

4.     Doğru bir İş Zekası

Konuyu uzatmamak adına hemen örnekler üzerinden ilerleyelim: ERP uygulamanızdan “Üretim Raporları” alıyorsunuz. Depo uygulamanızdan, “üretim sevk raporları” ve satış uygulamanızdan “satış raporları”. Ama ne zamanki bu 3 raporu birleştirirseniz bir de buna finanstan alınan “tahsilat raporlarını” eklerseniz işte o zaman hangi raporda ne tür bir eksiklik var görebilirsiniz. Buna bir kat daha çıkarak “Hedefler” eklenirse çok daha güzel olacaktır. Ne ürettim, nasıl ürettim, kaça ürettim, ne kadarını sattım, ne kadarını tahsil ettim, maliyetim, gerçek maliyetim ve ne hedefledim?

Cevaplar bu kadarla da kalmayacaktır. En çok nerede kayıbım var? nerede iyiyim? Ayrıca her prosesinizi denetlemiş oluyorsunuz. Doğru bir iş zekası altyapısının doğru bir gelecek tahminleme ve doğru bir yapay zeka sistemine de zemin sağlayacağını da unutmayalım.

Tabii bunun için öncelikli olarak ilk 3 maddeyi çözmeniz de gerekiyor.

www.datarebus.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir